Girişimci Parkı Forum

En iyi dil uygulamaları

Özgür Deveci

  • Yönetici
  • Demir Üye
  • ******
    • İleti: 22
    • Profili Görüntüle
    • Girişimci Parkı

İkinci veya üçüncü bir dil öğrenmeye hazır mısın? Bu uygulamalar, günde sadece birkaç dakikayla hedefine ulaşmana yardımcı olabilir. Sana uygun olan uygulamayı nasıl bulacağını anlatalım:

Oynayarak öğrenmek istiyorsan

Duolingo neşeli, oyunlaştırılmış dersleriyle yıllardır dil öğrenme alanında lider. Konuşmak istediğin dili büyük bir ihtimalle Duolingo’da bulabilirsin. Uygulama Türkçe konuşanlar için İngilizce, Almanca ve Rusça seçenekleri sunuyor.

Link: https://apps.apple.com/tr/app/duolingo/id570060128?l=tr

Hızlı bir şekilde konuşmak istiyorsan

Gerçek hayattaki diyalogları temel alan dersleriyle Babbel seni hızla bilgilendirmeye odaklanıyor. Uygulama upuzun bir dil listesi sunuyor. Klasik bir Latin dilini öğrenmeyi deneyebilir, İsveççe veya Norveççe öğrenerek İskandinav kültürüne adım atabilir ya da İspanyolca, Rusça veya Endonezyacaya bir şans verebilirsin.

Link: https://apps.apple.com/tr/app/babbel-language-learning/id829587759?l=tr

Başarısı kanıtlanmış bir yaklaşım istiyorsan

Rosetta Stone 1992’den beri, dil öğreniminde immersion yani dil banyosu yaklaşımını kullanıyor. Uygulama konuşmana ve yazmana yardımcı olmak için çeviri veya fiil çekimi olmadan belirli bir bağlamda resimler gösteriyor. Burada ezberlenecek uzun kelime listeleri yok. Bunun yerine kruvasan yiyen birini görerek “yemek” kelimesinin Fransızca karşılığının manger olduğunu öğreniyorsun.

Link: https://apps.apple.com/tr/app/rosetta-stone-ile-dil-%C3%B6%C4%9Fren/id435588892?l=tr

Akıcı konuşmak istiyorsan

Yerel halk kadar akıcı konuşmak için Busuu’ya göz at. Her ders bir dizi mini oyun ve alıştırma sunuyor, ardından Busuu kullanıcı topluluğundaki yerli konuşmacılardan geri bildirim almak için kendi kayıtlarını paylaşabilirsin.

Link: https://apps.apple.com/tr/app/busuu-h%C4%B1zl%C4%B1-dil-%C3%B6%C4%9Frenme/id379968583?l=tr

Günde sadece 5 dakikan varsa

Drops’taki her ders sadece beş dakika süren ışık hızında bir kelime oyunu. Yemek, insanlar, ilişkiler gibi temalarda yeni kelimeler öğrenerek başla, ardından politika ve toplum gibi ileri seviye konulara geç. Beş dakikan dolduğunda, ustalaştığın kelimelerin sayısına ve diğer istatistiklere göz at.

Link: https://apps.apple.com/tr/app/drops-dil-%C3%B6%C4%9Frenme-uygulamas%C4%B1/id939540371?l=tr

Görsellerle öğrenmek istiyorsan

Bir hafıza ustası ve bir sinir bilimci tarafından kurulan Memrise, kelime bilgini hızla geliştirmene yardımcı olmak için “aralıklı tekrarlama” yöntemini kullanıyor. Harika bir ipucu: Aygıtının kamerasını bir nesneye, örneğin saç fırçasına doğrultursan, uygulama öğrendiğin dilde o kelimeyi görüntülüyor ve söylüyor.

Link: https://apps.apple.com/tr/app/memrise-dil-%C3%B6%C4%9Fren/id635966718?l=tr

Bilimsel bir yöntem izlemek istiyorsan

Eski bir parçacık fizikçisi tarafından geliştirilen Lingvist hızlı bir şekilde kelime öğrenmene yardımcı olmak için büyük veri ve yapay zekadan yararlanıyor. Örneğin, her dersteki 5.000 kelime, haber makaleleri ve kitaplarda en sık kullanılan terimler analiz edilerek seçilmiş. Kaçırdığın tüm kelimeler, sen öğrenene kadar stratejik bir şekilde tekrarlanıyor.

Link: https://apps.apple.com/tr/app/lingvist-learn-languages/id969093402?l=tr

Şu anda kahve sipariş etmen gerekiyorsa

iTranslate Converse dil öğretmiyor ama hemen konuşabilmeni sağlıyor. Uygulama, konuşmaları gerçek zamanlı olarak anında tercüme ediyor. Bu da trene binmen, kahve sipariş etmen veya tuvalet bulman gerektiğinde uygulamayı kullanabileceğin anlamına geliyor. Uygulama Arapça, Hintçe ve Slovakça dahil 35’ten fazla dil ve lehçeyi anlıyor.

Link: https://apps.apple.com/tr/app/itranslate-converse-%C3%A7eviri/id1241264761?l=tr
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2021, 11:32:54 ÖÖ Gönderen: Özgür Deveci »