Girişimci Parkı Forum

Son İletiler

21
Alışveriş / Amazon’dan sevgililer gününe özel hediye rehberi
« Son İleti Gönderen: Özgür Deveci Şubat 07, 2021, 02:30:19 ÖS »


Xiaomi Mi TV Stick 1080p Android TV Media Player, Siyah: 305,59 TL

Link: https://www.amazon.com.tr/dp/B08B8F63XP

JBL Clip 3 Taşınabilir Bluetooth Hoparlör – Yeşil: 328,68 TL

Link: https://www.amazon.com.tr/dp/B07B9NDGQT

Philips HD7462/20 Kahve Makinesi, Cam Sürahi, Siyah, Metal: 497,50 TL

Link: https://www.amazon.com.tr/dp/B00R04CAWA

Apple AirPods Pro MWP22TU/A Kablosuz Kulaklık, Beyaz: 1.999,00 TL

Link: https://www.amazon.com.tr/dp/B081QP3DQV

Roborock S5 Max Vacuum Cleaner Akıllı Robot Süpürge Beyaz: 4.506,72 TL

Link: https://www.amazon.com.tr/dp/B0841S2G1C

Yüzüklerin Efendisi: (1-2-3 Cilt) Yüzük Kardeşliği - İki Kule - Kralın Dönüşü: 119,08 TL

Link: https://www.amazon.com.tr/dp/9753423470

Oral-B Pro 790 Şarj Edilebilir Diş Fırçası 2'Li Avantaj Paketi, Siyah: 344,56 TL

Link: https://www.amazon.com.tr/dp/B01M4MK8TQ

Apple Watch Nike Seri 3 GPS 38 mm Uzay Grisi Alüminyum Kasa ve Siyah Spor Kordon - MTF12TU/A: 2.195,00 TL

Link: https://www.amazon.com.tr/dp/B07KPPHJ8B

Braun 81713350 Braun MGK 3242 Erkek Bakım Kiti, Siyah&Mavi, Kablosuz Islak&Kuru, 7in1 Şekillendirici + Gillette Hediye: 268,73 TL

Link: https://www.amazon.com.tr/dp/B08B3Z8Z2D

Beats Studio3 Wireless Kulak Üstü Kulaklık, Mavi: 1.389,00 TL

Link: https://www.amazon.com.tr/dp/B07MSK1C76
22
Dijital Platformlar / Karşılaştırma yapmak isteyenleri buraya alalım
« Son İleti Gönderen: Severus Snape Şubat 06, 2021, 10:30:17 ÖS »
Cep Telefonu - Akıllı kol saati - Kulaklık - Tablet karşılaştırmak için gayet donanımlı bir site. Kullanımı gayet basit başka yerde olmayan özellik karşılaştırmalarını tek tıklamayla ulaşabiliyorsunuz.

https://versus.com/tr
23
Seyahat / Sanal gezebileceğiniz 10 müze
« Son İleti Gönderen: Özgür Deveci Şubat 06, 2021, 09:37:05 ÖS »


Seyahat etmenin kısıtlandığı süreçte birçok müze bizlere online gezi fırsatı sundu. Yaptığımız planları elimizde olmayan sebeplerden dolayı gerçekleştiremediğimiz bu dönemde teknolojiyi hobilerimizi gerçekleştirmek için kullanabiliriz. ”Sanal Gezebileceğiniz 10 Müze” listemde her müzenin altında bulunan linke tıklayarak müzeleri gezmeye başlayabilirsiniz.

1. KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ - ANKARA

TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği binadır. Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus Meydanı’nda bulunan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının inşasına, 1915 yılında başlanmıştır. 1982 yılında yapılan restorasyon çalışması ile bugün ki görünümüne kavuşmuştur. Kurtuluş Savaşı Müzesi adı verilerek halkın ziyaretine açılmıştır.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/TR-259957/kurtulus-savasi-muzesi---ankara.html

2. CUMHURİYET MÜZESİ - ANKARA

II. TBMM Binası, 1924-1960 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği binadır. Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunmaktadır.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/TR-259958/cumhuriyet-muzesi---ankara.html

3. EFES MÜZESİ - İZMİR

Efes Müzesi, Türkiye’nin İzmir iline bağlı Selçuk’ta bulunan bir müzedir.  En bilinen eser, Efes’teki Artemis Tapınağı’nda bulunan Artemis heykelidir.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/TR-259959/efes-muzesi---izmir.html

4. TROYA MÜZESİ - ÇANAKKALE

Troya Müzesi, Türkiye’nin Çanakkale ilinde bulunan ve Troya antik kentine ait eserlerin sergilendiği arkeoloji müzesidir.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/TR-259960/troya-muzesi---canakkale.html

5. GAZİ MÜZESİ - SAMSUN

Gazi Müzesi, Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunan bir müzedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün otel olarak burada konakladığı bilinmektedir. Vefatının ardından bir dönem parti binası olarak kullanılıştır. 2006 tarihinde müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/TR-259962/gazi-muzesi---samsun.html

6. GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİ - ŞANLIURFA

Göbeklitepe; avcı-toplayıcı yaşamı, tarım ve hayvancılığa geçişi, tapmak mimarisi ve sanatın doğuşunu anlamamıza önemli katkılar sağladı. Dünya’nın bilinen en eski tapınağına ev sahipliği yapmakta olup bu özelliğiyle 2011 yılından beri UNESCO Geçici Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/TR-259963/gobeklitepe-oren-yeri---sanliurfa.html

7. ZEUGMA MÜZESİ - GAZİANTEP

Zeugma Mozaik Müzesi, 9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep’te açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzedir.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/GAZIANTEP_ZEUGMA_MOZAIK_MUZESI/

8. IHLARA VADİSİ - AKSARAY

Aksaray iline bağlı Güzelyurt ilçesinin batısındadır. Vadi, Selime köyünden başlayıp, Ihlara köyünde son bulur. Ihlara Vadisinde zengin şifalı su kaynakları vardır.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/AKSARAY_IHLARA_VADISI/

9. GÖREME AÇIKHAVA MÜZESİ - NEVŞEHİR

Kapadokya’nın en özel oluşumlu yerlerinden biri belki de dünyanın en büyüleyici atmosferinden birine sahip olan Göreme açık hava müzesi, M.S. 4.yüzyılda temelleri Aziz Basileus tarafından atılmış ve M.S.13.yüzyıla kadar yoğun bir şekilde dini eğitim ve düşünme merkezi olarak faaliyet göstermiştir. Müze kaya içine oyulmuş manastırlar, kiliseler, şapeller, yemekhaneler, mutfaklar ve yaşam alanlarından oluşmaktadır.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/NEVSEHIR_GOREME_ACIKHAVA_MUZESI/

10. İZMİR EFES ÖRENYERİ - İZMİR

Kurulduğu İzmir’in Selçuk ilçesinin Anadolu’nun en verimli topraklarından birisi olması, ticaret yollarının buradan geçmesi ve dünyanın doğusu ve batısını birbirine bağlayan bir limana sahip olması sayesinde şehir çok gelişmiş bir yapıdadır. Şehirde biriken zenginlik mimariye de yansımıştır.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/IZMIR_EFES_ORENYERI/

”Sanal Gezebileceğiniz 10 Müze” yazımda 10 müzeyi sizlerle buluşturdum. Siz en çok hangi müzeyi beğendiniz? Beğendiğiniz müzeyi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yazar: Nimet Keleş
Kaynak: Başka Yol
24
Opera, Tiyatro ve Sinema / Film önerileri
« Son İleti Gönderen: Özgür Deveci Şubat 06, 2021, 01:54:58 ÖS »


The Founder (2016)

1954'te Milkshake makineleri satan gezgin satıcı Ray Kroc (Michael Keaton), eşi Ethel (Laura Dern) ile çok şatafatlı olmasa da kendilerine yetecek kadar bir hayat sürmektedir. Ancak bir şekilde zengin olmanın hayallerini kuran Kroc, bir gün California'ya yaptığı ziyaret esnasında McDonald's restoranı ile karşılaşır. Servis hızından ve çalışma düzeninden etkilenen Kroc, Mac ve Dick McDonald kardeşlerle bu işi büyütmek üzere görüşür. Daha önce şubeler açmayı deneyen, ancak başarısız olan McDonalds Kardeşler, bu teklife ilk başta sıcak bakmazlar, ancak Kroc'un ısrarları sonunda restoran zinciri oluşturmasına izin verirler. Kroc başlarda büyük zorluklarla karşılaşsa da işleri büyütür. Ancak işler büyüdükçe, kardeşler ile Kroc arasında anlaşmazlıklar baş gösterir, Kroc ise hiçbir şekilde durmaya niyetli değildir.

The Pursuit of Happyness (2007)

The Pursuit of Happyness/Umudunu Kaybetme’de, Chris Gardner (Will Smith) iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bir aile babasıdır. Ailesini ayakta tutmak için cesurca çabalamasına rağmen, beş yaşındaki oğlu Christopher’ın (Jaden Christopher Syre Smith) annesi (Thandie Newton) maddi zorlukların yarattığı sürekli baskı altında direncini kaybetmek üzeredir. Artık dayanamayacağını anlayınca, istemeye istemeye evi terk eder... Artık bekar bir baba olan Chris, yılmadan, bildiği tüm satış becerilerini kullanarak daha iyi kazandıran bir işin peşine düşer. Prestijli bir borsa şirketinde stajyerlik bulur ve ücret almasa da programın sonunda iş ve parlak bir gelecek elde edeceğini umarak kabul eder. Parasal güvencesi olmayan Chris ve oğlu, kısa süre sonra oturdukları daireden çıkartılırlar ve düşkünler evi, otobüs durağı, tuvalet; geceyi geçirmek için bulabildikleri her yerde kalırlar. Çektiği sıkıntılara rağmen, Chris, babalık görevini sevgi ve özenle yerine getirmeye devam eder ve oğlunun kendisine karşı duyduğu sevgi ve güveni, karşısına çıkan engelleri aşmak için kullanır.

The Secret Life of Walter Mitty (2014)

Ben Stiller’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu ve başrolünde yer aldığı Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı filminde; herkesin iyi hissetmesi için gereken potansiyelin içinde bir yerlerde gizlendiği anlatılıyor. Büyük bir derginin fotoğraf negatif bölümünde çalışan Walter (Stiller), sessiz sakin hayatına devam etmektedir. Dergide yeni işe başlamış Cheryl'dan (Kristen Wiig) hoşlansa da ona bunu bir türlü söyleyememektedir. Bir yandan da kendini sürekli komik ve şok eden gerçek üstü hayallerin ana kahramanı olarak görmektedir. Günün birinde dergi el değiştirir ve basılı bölümün kapanacağı duyurulur. Dergi son bir veda sayısı çıkaracaktır, bu nedenle dergiye uzun yıllardır fotoğraflarıyla destek veren Sean O'Connell (Sean Penn) çok özel bir son çalışma gönderir. Ancak çalışmasının en önemli parçası olan 25. kare kayıptır ve Walter bu kareyi bulabilmek için çok kısıtlı bir zamana sahiptir. Walter Mitty, yalnızca hayallerinde gördüğü bu maceraya gerçek hayatta da atılmak zorundadır.

The Social Network (2010)

The Social Network,Facebook ’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayat hikayesini ve ünlü sosyal paylaşım sitesinin kurulma aşamalarını anlatıyor.

The Wolf of Wall Street (2014)

24 yaşında genç ve hırslı bir adam olan Jordan Belfort, yatırımcıları aldatarak kısa zamanda köşeyi döner. Kısa zamanda tonla para kazanıp o parayı aynı zamanda çabucak harcayabilen birisi olur. Uyuşturucu kullanan, fahişeler ile ilişkiye giren pahalı ve pis bir hayatı vardır. Film, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır ve Amerikan borsasında çalışan komisyoncu Jordan Belfort'un biyografisinden esinlenilmiştir.
25
Müzik ve Edebiyat / Kitap önerileri
« Son İleti Gönderen: Özgür Deveci Şubat 06, 2021, 01:27:34 ÖS »


Girişimcinin Elkitabı

Bir iş hayaliniz ya da pazardaki bir ihtiyaca nasıl cevap vereceğinize dair bir fikriniz var veya bir iş kurmak niyetindesiniz; bu durumda kuracağınız işletmenin başarıya ulaşacağından nasıl emin olabilirsiniz? Fikriniz, hızla büyüyecek bir şirket kurmak veya niş bir alanda faaliyet gösterecek güçlü bir oyuncu olmak yahut evinize yakın bir yerde market kurmak olsa da yürütülecek temel süreç aynıdır. İyi bir ticari fırsatı gördüğünüzde anlarsınız ve şirket kurup idari veya teknik becerilerinizi kullanıp insani ve finansal sermayenizi birleştirerek o fırsatı değerlendirmeye çalışırsınız. Tabii ki hiçbir şey bu kadar basit değildir. Girişimcilik macerası sürprizlerle doludur. Fikir önemlidir ama bir fırsattan en iyi şekilde yararlanmanın yolu, girişimci tarafından hayata geçirilmiş kurumsal yapıdan geçer. Girişimcinin Elkitabı size, bu süreci ayrıntısıyla anlatmayı amaçlıyor. Bu kitap girişimciliği, “Ben iş kurabilecek biri miyim” sorusundan başlayıp başarılı bir iş sahibi olunca sorulması gereken “Kurup büyüttüğüm bu şirketteki yatırımımı nasıl nakde çevirir ve cebime koyarım” sorusuna kadar, doğrusal bir çizgide anlatıyor. Sizin yaşayacaklarınız büyük olasılıkla buradaki basit çerçevelerden farklı olacaktır. Çünkü girişimcilik süreci, kendi içinde tekrarlarla ilerleyen bir maceradır. Girişimcinin Elkitabı’nda, karşılaşma ihtimalinizin en yüksek olduğu sorunlara ve bunlar karşısında uygulamanız gereken doğru yaklaşımlara güzel bir genel bakış sunuluyor.

Outliers (Çizginin Dışındakiler) - Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?

Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikaye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers’te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikayesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri… Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici… Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell’in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli. Çizginin dışındakilerin yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink’te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers’taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.

Sıfırdan Bire

Facebook, Microsoft, Paypal, Instagram, Twitter, Linkedin, Whatsapp gibi bir startup fikriniz var ama bunu nasıl hayata geçireceğinizi bilmiyor musunuz? PayPal'ın kurucu ortaklarından ve Facebook'un yatırımcılarından biri olan girişimci Peter Thiel bu sorunun cevabını elinizde tuttuğunuz kitapta veriyor. Thiel öncelikle yaşadığımız çağa dair çok sıradışı bir önermede bulunuyor: "Küçük mobil cihazlar bize her ne kadar birer mucize gibi görünse de aslında teknolojik açıdan durgun geçen bir çağda yaşıyoruz." Elbette bilgi teknolojileri günden güne hızla gelişiyor ama ilerleme neden sadece Silikon Vadisi ya da bilgisayarlarla sınırlı kalsın ki? İlerleme her endüstri ve sektörde gerçekleştirilebilir bir süreçtir ve başarıya ulaşmak için ihtiyacımız olan tek şey özgün bir fikre sahip olmaktır. Yeni bir şey yapmaktansa var olanı kopyalamak her zaman daha kolaydır. Ne var ki, nasıl yapıldığını bildiğimiz bir şeyi yeniden yapmak dünyayı 1'den n'e götürür. Ama yeni bir şey yaptığınızda 0'dan 1'e gidersiniz. Bir sonraki Bill Gates olmak için bir işletim sistemi kurmak yeterli olmayacak. Larry Page ya da Sergey Brin gibi başarılı olabilmek için yeni bir arama motoru geliştirmek yetmeyecek. Yarının kazananları bugünün pazarıyla zalim bir rekabete girip bundan kazançlı çıkmayacak. Hep beraber rekabetten kaçınacaklar çünkü ortaya koydukları şey benzersiz olacak.

Yalın Startup

Yalın üretim ve yönetim ilkelerini girişimcilik dünyasına uygulayarak, Yalın Startup felsefesini kuran Eric Ries, böylelikle girişimciliğin kitabını da yeniden yazmış oldu. Ries, startup’ı son derece belirsiz bir ortamda, kendini yeni bir şeyler yaratmaya adamış bir insan grubu veya yapı olarak tanımlıyor. Söz konusu odak, bir öğrenci evinde harıl harıl çalışan bir grup genç olabileceği gibi, yıldız bir şirketin yönetim odasındaki deneyimli profesyoneller de olabilir. Bu anlamda girişimcilerin ortak noktaları, belirsizlikten oluşan sis bulutunun içine dalarak, sürdürülebilir bir iş için başarılı bir yol bulmaya çalışmalarıdır. Elinizdeki kitap, her aşamadaki girişimciye, vizyonlarını sürekli test edecekleri bir yolu iş işten geçmeden benimsemelerini ve buna göre hareket etmelerini öneriyor. Şirketlerin her zamankinden fazla inovasyon yapmaya ihtiyaç duydukları bir dönemde, başarılı girişimlere imza atmak için bilimsel bir yöntem sunuyor.

Zengin Baba Yoksul Baba

Özellikle teknolojinin, robotların ve global bir ekonominin kuralları değiştirdiği bir dünyada, zengin olmak için yüksek gelirinizin olması gerektiği efsanesini çürütür. Aktif yatırımlar edinmenin ve oluşturmanın neden yüklü bir maaştan daha önemli olabileceğini, işletme sahiplerinin ve yatırımcıların keyfini sürdüğü vergi avantajlarını öğretir. Evinizin aktif bir yatırım olduğuna karşı meydan okur; emlak balonu patladığında ve yüksek faizli mortgage fiyaskosu şiddetlendiği zaman milyonlarca insanın doğrudan öğrendiği gibi. Bize okul sistemlerinin parayla ilgili öğrettiklerine neden güvenmememiz gerektiğini hatırlatır ve bu önemli yeteneğin neden bugün hiç olmadığı kadar önemli olduğunu açıklar.Çocuklarınıza paraya dair neler öğretmeniz gerektiğini açıklar, böylece onlar da günümüz dünyasının zorluklarına ve fırsatlarına kendilerini hazırlayabilir ve hak ettikleri zengin yaşamı sürebilir.
26
İnternet Servis Sağlayıcıları / ISS'ler ve Hizmetleri, Fiyatlandırmaları
« Son İleti Gönderen: Orhan ARI Şubat 06, 2021, 12:41:01 ÖS »
Herkese merhaba.
Sizlere ISS'ler hakkında biraz genel bilgi, hızları ve paket fiyatları ile ilgili bilgi vereceğim.

Ülkemizde önde gelen ISS'ler: (Alfabetik sıralama, Steam Community)
  • Demiroren Tv Digital Platform Isletmeciligi A.s.
  • Millenicom GmbH
  • Superonline ADSL
  • Turk Telekom
  • Turkcell
  • Turkcell Superonline
  • TurkNet
  • Turksat
  • Vodafone Telekomunikasyon A.S.
  • Vodafone Turkey

Henüz 7 - 8 yıl öncesine kadar yerelde Türk Telekom (birleşme öncesi eski adıyla TTNET), D-Smart, Turksat Kablonet rağbet gösterirken, yeni yatırımlar ve kampanyalar sonrası Türk Telekom'un altyapıdan kaynaklanan tekelliği yavaş yavaş sonlandı ve kullanıcılar artık alternatif aramaya başladılar.
Minimum 2 yıllık taahhütler, kullanıcılar için ciddi bir hareketsizlik sağlıyor. Mevcut fiyatlandırmalardan ve hizmetten memnun olmayan kullanıcılar, abonesi olduğu ISS'lerden sözleşmelerini feshetmek istediklerinde ciddi miktarlarda cayma bedelleri ile karşılaşıyorlar.

Örnek olarak, Türk Telekom 275₺'lik bir paketi, 196,10₺ indirimle 78,90₺'ye veriyor. 16 Mbit yalın paket için geçerli olan bu ücretlendirmelere ek olarak 11₺ vergiler ile birlikte 89,90₺'ye geliyor. Üzerine bir de modem isterseniz +9₺ daha ödemeniz gerekiyor.
Diyelim herhangi bir sebeple aboneliğinizi feshetmeniz gerekti. Sözleşmenin başladığı tarihten itibaren, size sağlanan indirimler ve faydaların tahsil edilmemiş kısmının toplamı sizden tahsil edilecektir. Ancak; taahhüt kapsamında tahsil edileceği belirlenen hizmet bedellerinin, henüz tahakkuk etmemiş kısmının toplamının bu tutardan düşük olması halinde, düşük olan tutar size faturalandırılacaktır.
Yani diyelim 24 aylık taahhüt kapsamında siz firmadan 5 ay hizmet aldınız. Size 5 aylık indirim hizmet bedelleri yansıtılacaktır. Bu da 1000₺'ye yakın bir cayma bedeli demek. Eğer siz, 20. hizmet ayınızda çıkarsanız, kalan 4 aylık kısmın, diğer toplam aydan düşük olmasından sebep, size 4 aylık bir bedel yansıtılacaktır. 5 ay hizmet al, beğenme ve 1000₺'ye yakın bedel öde. 10. - 12. aydan hiç bahsetmiyorum bile.
Sormak lazım; 275₺'lik bir paketi 78,90₺'ye verebiliyorsan, neden bu kadar yüksek bir indirim bedeli yapıyorsun? Müşterilere gerçekten avantaj sunmak mı, yoksa "indirim" adı altında onların aboneliklerini feshetmek istediklerinde yüksek cayma bedelleri ile "caymalarından caydırmak" mı?

Şahsen, 10 yıldan fazla ikamet ettiğim mahallede, bir kez olsun (bir binanın yıkılma işleminde kutunun parçalanması haricinde) altyapı yatırımı yapılmadı. En azından bizim gördüğümüz buydu. Turkcell Superonline gelip kazı yaptı, Vodafone NET'de aynı şekilde. Biz talep ettiğimizde ise "sonlandırıcıların bedelinin yüksek olduğunu, bir binada x kadar kişinin talep etmesi gerektiğini" söylüyorlardı. Karşı binanızda fiber var ve siz ağızınızın suyu akarak onlara bakıyorsunuz. Çok yakındasınız ama dokunamıyorsunuz, çok saçma.
Reklamlara Ronaldo'yu çıkarıp bizlere bir şey iddia etmenize gerek yoktu. O saçma reklamlara harcayacağınız paralar ile düzgün bir yatırım ve satış sonrası destekler ile müşterilerinizin memnuniyetini arttırsaydınız, bugün bu halde olmazdık.
Altyapı konusunda bir sorununuz olduğunda, şükür ki sözleşmeniz bir işe yarıyor ve siz hizmet alamadığınız için mecburen gelip yapmak zorunda kalıyorlar. Yoksa kimse sizin özel olarak hızlı internet almanız için gelip asfaltı kazmaz. Bizim mahallede, 6 - 7 yıl önce bayağı uzun bir mesafede asfaltlama çalışmaları yapıldı. Öyle ki trafiği bile kapatmışlardı ve yol kadar geniş bir araçla işlemlerini yapıyorlardı. Aradan biraz vakit geçtikten sonra Turkcell Superonline geldi ve kazdı. Sonra başkası falan filan... İnsan sormadan edemiyor; neden zamanında birlikte hesaplamalar ve fikir alışverişi yapıp, altyapı ihtiyaçlarını giderip asfaltlama yapılmadı? Çünkü belediye kazıya izin vermiyor veya ücretlendirmelerden dolayı ISS'ler zor durumda kalıyor. Herkes suçu birbirine atma peşinde.

Komik download, bundan da daha komik olan upload sayıları ile hizmet veriyorlar. 800 Kbps upload da nedir?
Tutturmuşlar bir 16 Mbit diye, temelde en düşük paket adı altında hizmet veriyorlar. Sonra "Altyapınız mı yok? İnternet hızınız mı yetmiyor?" diye lanse ederek SuperBox'lar, RedBox'lar piyasaya çıkardılar. Özellikle de Vodafone'un RedBox reklamı çok komik. Aile içerisinde sırf çocuklarının görüntülü görüşme işi var diye interneti kullanmıyorlar. ADSL altyapısına sahip herkes öyle aslında. Arkadaşınıza herhangi bir platformdan video göndermeye çalışın bakalım, aynı anda başka cihazdan da interneti kullanmaya çalışın; aaa, bağlantı hatası hatası mı aldınız? Korkmayın video 3 dakika sonra gidince rahatlayacaksınız. Daha "hızlı" bir çözümü var; Wi-Fi bağlantınızı kapatın ve 4.5G ile deneyin. Çok daha hızlı gönderirsiniz. 3 - 5 dakika yerine 10 saniye.

Bu internet kutucuklarını ayrı bir konuda anlatacağım, onlar da kendi içerisinde bir "efsane" çünkü.

Gelelim günümüzdeki sıkıntılara. Biliyorsunuz pandemi sürecinde yasaklardan dolayı herkes evlere kapanmak zorunda kaldı ve internet kullanımları bir hayli arttı. Buna bağlı olarak şebekeler de öyle. Hatırlıyor musunuz? 26 Eylül 2019'da yerel saatle 13:59'da İstanbul'un güneybatısını sarsan 5.8 büyüklüğünde bir deprem olmuştu ve şebekeler o gün bir süre kilitlenmişti. Allah korusun daha ciddi bir durum olsa iletişim olarak ciddi sıkıntılar yaşayacağız demekki.
Yine pandemiden dolayı yüz yüze eğitimlere zorunlu olarak ara verildi. Peki bu eksiklik nasıl kapatılacaktı? Uzaktan eğitimle.
Altyapılarıyla hava atan ISS'lerin rezilliğini şimdi çok daha iyi gördük. %90 - 99 diye kapsama oranı veren firmalara nasıl oluyor da halen daha müşterilerden şikayet geliyor anlamış değilim.
Şehir merkezlerinin dışında ciddi anlamda mobil ve ev interneti sorunu yaşanıyor. Küçücük çocuklar, dağların tepesine tırmanıp oradan eğitim görmeye çalışıyorlar. Bu rezillik bize bir bu kadar daha yeter.


Görsel: İHA
27
🗓️ Tarihi kaydedin! BAŞLAT Programı lansman etkinliği ile devam ediyor!

8 Şubat Pazartesi günü saat 16.30-18.30 arasında, Girişim ve Teknoloji Gazetecisi Timur SIRT'ın moderatörlüğünde gerçekleşecek lansmanda; TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ın açılış konuşması, BAŞLAT Programı tanıtımı, programa seçilen girişimlerin sunumları ve Dilek DAYINLARLI (Yönetici Ortağı, ScaleX Ventures), Esranur K. (Fon Yöneticisi, Sankonline) ve A.Alper Karagoz, CFA'ün (Ortak, Diffusion Capital Partners) katılımıyla Yatırımcı Paneli yer alacak.

Facebook ve Hello Tomorrow Türkiye iş birliğinde düzenlenen BAŞLAT Programının lansmanına hemen kayıt olun 👉 https://lnkd.in/ezmvJaW

#YeniliğiBaşlat #GeleceğiİnşaEt #BAŞLAT28
Forum Hakkında / Forum Rütbeleri
« Son İleti Gönderen: Özgür Deveci Şubat 05, 2021, 02:53:56 ÖS »
AdYıldızlarGerekli İleti Sayısı
Demir Üye0
Bronz Üye50
Gümüş Üye100
Altın Üye250
Platin Üye500
Elmas Üye1000
29
Outdoor / Kampçılık için genel malzeme kontrol listesi
« Son İleti Gönderen: Özgür Deveci Şubat 05, 2021, 02:30:06 ÖS »
Her spor faaliyetinde olduğu gibi, yürüyüş, kampçılık ve dağcılık gibi faaliyetlerde de birtakım ihtiyaçlarınız olacaktır. İster günübirlik, ister çok gün süren bir faaliyet yapıyor olun, çantanızda bulundurmanızda fayda bulunan malzemeleri sebepleri ile aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Her faaliyetin, her sporun kendine göre malzemeleri vardır. Bu malzemeleri mevsim ve bölge gözetmeden olmazsa olmazlar, mevsim ve yere göre de gerekecek malzemeler olarak ayırarak kullanırız. Malzeme seçiminde dikkate alınması gereken önemli husus; malzemelerin maksada uygunlukları, çok amaçlılıkları, sağlamlıkları ve hafifliklerinin göz önünde bulundurulmasıdır. Malzemelerde doğru olanı kullanmak kadar akılcı olarak da seçim yapmak gerekir.

30
Üretkenlik / Üretkenliğinizi artırabileceğiniz eğitim siteleri
« Son İleti Gönderen: Enes Yiğit Şubat 05, 2021, 10:58:49 ÖÖ »
Coursera – www.coursera.org

Kurucuları olan Bilgisayar Bilimi profesörleri Daphne Koller ve Andrew Ng, 2012 yılında kurdukları bu platformla bilgi ve becerilerini paylaştıkları kurslarından herkesin faydalanmasını sağlamayı amaçlamışlardır.

edX – www.edx.org

Facebook, Google+, Microsoft hesaplarınızla ya da web sitesi üzerinden hesap oluşturarak kayıt olabileceğiniz edX, sizlere her yerde ve herkes için yüksek kalitede eğitim imkanı sunuyor.

Future Learn – www.futurelearn.com

Dünyanın en iyi üniversitelerinden ve çeşitli kurumlardan istediğiniz kategoride ve istediğiniz ders kapsamında ücretsiz bir şekilde dersler alabilirsiniz.

Khan Akademi – www.khanacademy.org.tr

“Herkese, her yerde, dünya standartlarında ücretsiz eğitim!” sloganıyla Salman Khan tarafından kurulmuş, okul derslerine yardımcı bir diğer eğitim sitesi ve mobil uygulaması ise Khan Akademi.

Türkçe Akademik Yayınlar Platformu – Turcademy – www.turcademy.com

Lisans ve lisansüstü öğrencileri, araştırmacılar ve akademisyenlere yönelik bu platform sayesinde akademik yayınların tam metinlerine ulaşmak, okumak ve çalışmalarda kullanmak çok kolay bir hale geliyor.

Türkiye Bilimler Akademisi Ulusal Açık Ders Malzemeleri – www.acikders.org.tr

2006-2012 yılları arasında Türkiye Bilimler Akademisi Açık Ders Malzemeleri Projesi kapsamında oluşturulan Açık Ders Malzemeleri içerisinde, üniversite düzeyinde verilen derslerin internet üzerinde herkes için ücretsiz olarak sunulan ders izlenceleri, ders notları, sunumlar, videolar ve animasyon gibi ders araçlarının paylaşımları yer almaktadır.

Udemy – www.udemy.com

Öğrencilerin uzman eğitmenler tarafından birçoğu ücretsiz olan çevrimiçi kurslardan faydalandığı bir eğitim platformudur. BT ve Yazılım, Pazarlama, Sağlık ve Fitness, Fotoğrafçılık, İşletme, Kişisel Gelişim, Akademik, Dil ve Müzik gibi onlarca konu başlığı altında 80000’in üzerinde kurs bulunmaktadır.

Vitamin Eğitim – www.vitaminegitim.com

MEB öğretim programına uygun olarak hazırlanan Vitamin Eğitim portalı, okul öncesinden üniversiteye kadar öğrencilerin derslerine yardımcı oluyor. Bu eğitim platformu içerisinde interaktif konu anlatımları, etkileşimli alıştırmalar, sanal deneyler, tarama testleri, videolu çözümlü sorular, eğitsel oyunlar ve daha birçok yardımcı araç yer alıyor.

CODECADEMY

Codecademy ücretsiz bir şekilde sıfırdan kodlamayı öğreten bir online eğitim platformu. 5 aşamadan oluşan sistemli bir eğitim sunuyor.

MIT OPENCOURSEWARE

MIT Üniversitesi online eğitim platformu sayesinde tüm kapılarını dünyaya açıyor. Kar amacı gütmeden tamamen bilgiyi yayma amacıyla ders içeriklerini ve ders notlarını paylaşarak öğrencilere ve öğretmenlere eşsiz bir imkan sunuyor.

GOOGLE DİJİTAL ATÖLYE

106 dersten oluşan Google’ın hazırladığı bu platform ücretsiz olarak dijital pazarlama hakkında online eğitim veriyor. Eğitim tamamlandığı zamanda sertifika sahibi olmanıza imkan tanıyor.

 ODTÜ BİLGEİŞ

Bilgeİş, ODTÜ tarafından geliştirip yürütülen bir online eğitim platformudur. İçerisinde 100 adet ücretsiz ve çeşitli online kurslar barındırmaktadır. Dersleri tamamlayan herkes ODTÜ Rektörü tarafından imzalanmış sertifikaya sahip olmaktadır.

İSTANBUL İŞLETME ENSTİTÜSÜ

Verdiği eğitimlerin yanında işletme ve kişisel gelişim üzerine yapılan araştırmaları ve makaleleri okuyabileceğiniz ve günlük bildirimleri alabileceğiniz bir imkan da sunuyor. Üstelik eğitimleri sertifikalı veriyor.

EDUMOSO

Herkese eğitim, her yerde eğitim mottosuyla seçkin eğitimcilerin eğitim vereceği online eğitim platformu olan EduMoso, dünyanın birçok ülkesinde çalışmalar yürüten bilim insanlarından, iş insanlarına; girişimcilerden, psikologlara, eğitim uzmanlarından, fikir önderlerine kadar birçok prestijli isim artık bir tık kadar yakınınıza getiriyor.

INVESTOPEDIA

Bir online eğitim platformu olmaktan çok finans ve borsa alanı için sözlük niteliğinde olsada bu alanın ilgilileri için iyi bir kaynak.

CHESSCADEMY

lichess.org, gönüllüler ve bağışlarla çalışan ücretsiz ve açık kaynaklı bir satranç öğretme ve oynama üzerine kurulan bir online eğitim platformudur.

MIXERGY

Çeşitli aşamalardan ve başarısızlıklardan sonra ayağa kalkmayı başaran ve tüm dünyaya yayılan Mixergy, başarılı insanların iddialı başlangıçlara ders verdiği bir online eğitim platformudur. Burada kendi deneyimlerini anlatan iş adamları, girişimciler öğrendiklerini yeni girişimcilerle paylaşıyor ve onlara yardımcı oluyorlar. Sizi iş tutkusuna ulaştırmak ve sonrada işinizi kurmanıza yardımcı olmayı hedefliyorlar

UNIVERSİTEPLUS

Hayat boyu öğrenmeyi ilke edindiklerini söyleyen bu online eğitim platformu herkesin istediği an istediği eğitime ulaşmasını sağlamaktır. İstanbul, Yeditepe ve Boğaziçi Üniversitesinden, önemli akademisyenlerden, alanında uzman eğitimcilerden ve önemli kurumlardan alabileceğiniz dersler sunmaktadır.

SKILLSHARE

Skillshare; yaratıcı (animasyon, çizim, grafik tasarım…), iş (girişimcilik, pazarlama, verimlilik…), teknoloji (oyun tasarımı, mobil geliştirme, ürün yönetimi…) ve yaşam tarzı (el sanatları, kumar, mutfak…) kategorileri bulunan online eğitim platformudur. Üstelik topluluklara katılarak arkadaşlar edinerek iletişim kurabilirsiniz. Ücretli derslerin yanında ücretsiz derslere de ulaşabilirsiniz. Platform için burs seçeneği ile de kendinize burs bulmanız mümkün.

ALISON

Alison, eğitim ve beceri eğitimi için dünyanın en büyük ücretsiz öğrenme platformlarından biridir. Herhangi bir konuda, herhangi bir zamanda çevrimiçi dersler veren kar amacı gütmeyen bir sosyal girişimdir. Ücretli ve ücretsiz dersler almanız mümkün, belli bir ücret karşılığında sertifika alma imkanı da sunuyor.

AKADEMİDURU

2010 yılından beri üniversite onaylı uzaktan eğitim yapan AkademiDuru; eğitmen eğitimi, psikoloji, kişisel gelişim, bilişim ve meslek alanlarında eğitimlere yer vermektedir. Pek çok alanda sertifika kazanabileceğiniz eğitimler ücretli olup uzaktan eğitim imkanı sağlamaktadır.

Toptalent Business School

En iyi şirketlerde çalışmak için en iyi yetenekleri geliştirmek üzere tasarlanan Toptalent Business School online sertifika programları ile iş hayatında gereken yeteneklerini geliştirebilirsin. Ayrıca, dünyanın en iyi üniversitelerinin ve iş dünyasının liderlerinin yer aldığı bu %100 online sertifika programlarıyla kariyerini geliştirebilir, yeni yetenekler kazanabilir ve CV’ni güçlendirebilirsin.

Kaynak: http://blog.yarininegitimi.com/2020/01/04/hayatinizi-degistirecek-16-online-egitim-platformu