Girişimci Parkı Forum

Sanal gezebileceğiniz 10 müze

Özgür Deveci

  • Yönetici
  • Demir Üye
  • ******
    • İleti: 21
    • Profili Görüntüle
    • Girişimci Parkı


Seyahat etmenin kısıtlandığı süreçte birçok müze bizlere online gezi fırsatı sundu. Yaptığımız planları elimizde olmayan sebeplerden dolayı gerçekleştiremediğimiz bu dönemde teknolojiyi hobilerimizi gerçekleştirmek için kullanabiliriz. ”Sanal Gezebileceğiniz 10 Müze” listemde her müzenin altında bulunan linke tıklayarak müzeleri gezmeye başlayabilirsiniz.

1. KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ - ANKARA

TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği binadır. Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus Meydanı’nda bulunan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının inşasına, 1915 yılında başlanmıştır. 1982 yılında yapılan restorasyon çalışması ile bugün ki görünümüne kavuşmuştur. Kurtuluş Savaşı Müzesi adı verilerek halkın ziyaretine açılmıştır.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/TR-259957/kurtulus-savasi-muzesi---ankara.html

2. CUMHURİYET MÜZESİ - ANKARA

II. TBMM Binası, 1924-1960 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği binadır. Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunmaktadır.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/TR-259958/cumhuriyet-muzesi---ankara.html

3. EFES MÜZESİ - İZMİR

Efes Müzesi, Türkiye’nin İzmir iline bağlı Selçuk’ta bulunan bir müzedir.  En bilinen eser, Efes’teki Artemis Tapınağı’nda bulunan Artemis heykelidir.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/TR-259959/efes-muzesi---izmir.html

4. TROYA MÜZESİ - ÇANAKKALE

Troya Müzesi, Türkiye’nin Çanakkale ilinde bulunan ve Troya antik kentine ait eserlerin sergilendiği arkeoloji müzesidir.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/TR-259960/troya-muzesi---canakkale.html

5. GAZİ MÜZESİ - SAMSUN

Gazi Müzesi, Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunan bir müzedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün otel olarak burada konakladığı bilinmektedir. Vefatının ardından bir dönem parti binası olarak kullanılıştır. 2006 tarihinde müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/TR-259962/gazi-muzesi---samsun.html

6. GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİ - ŞANLIURFA

Göbeklitepe; avcı-toplayıcı yaşamı, tarım ve hayvancılığa geçişi, tapmak mimarisi ve sanatın doğuşunu anlamamıza önemli katkılar sağladı. Dünya’nın bilinen en eski tapınağına ev sahipliği yapmakta olup bu özelliğiyle 2011 yılından beri UNESCO Geçici Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/TR-259963/gobeklitepe-oren-yeri---sanliurfa.html

7. ZEUGMA MÜZESİ - GAZİANTEP

Zeugma Mozaik Müzesi, 9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep’te açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzedir.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/GAZIANTEP_ZEUGMA_MOZAIK_MUZESI/

8. IHLARA VADİSİ - AKSARAY

Aksaray iline bağlı Güzelyurt ilçesinin batısındadır. Vadi, Selime köyünden başlayıp, Ihlara köyünde son bulur. Ihlara Vadisinde zengin şifalı su kaynakları vardır.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/AKSARAY_IHLARA_VADISI/

9. GÖREME AÇIKHAVA MÜZESİ - NEVŞEHİR

Kapadokya’nın en özel oluşumlu yerlerinden biri belki de dünyanın en büyüleyici atmosferinden birine sahip olan Göreme açık hava müzesi, M.S. 4.yüzyılda temelleri Aziz Basileus tarafından atılmış ve M.S.13.yüzyıla kadar yoğun bir şekilde dini eğitim ve düşünme merkezi olarak faaliyet göstermiştir. Müze kaya içine oyulmuş manastırlar, kiliseler, şapeller, yemekhaneler, mutfaklar ve yaşam alanlarından oluşmaktadır.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/NEVSEHIR_GOREME_ACIKHAVA_MUZESI/

10. İZMİR EFES ÖRENYERİ - İZMİR

Kurulduğu İzmir’in Selçuk ilçesinin Anadolu’nun en verimli topraklarından birisi olması, ticaret yollarının buradan geçmesi ve dünyanın doğusu ve batısını birbirine bağlayan bir limana sahip olması sayesinde şehir çok gelişmiş bir yapıdadır. Şehirde biriken zenginlik mimariye de yansımıştır.

Link: https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/IZMIR_EFES_ORENYERI/

”Sanal Gezebileceğiniz 10 Müze” yazımda 10 müzeyi sizlerle buluşturdum. Siz en çok hangi müzeyi beğendiniz? Beğendiğiniz müzeyi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yazar: Nimet Keleş
Kaynak: Başka Yol