Girişimci Parkı Forum

"Hayır "demek İsterken "Evet" Diyerek Kolaya mı Kaçıyoruz?

aysegulimamoglu

• Demir Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Geçen gün televizyon açıkken şöyle bir cümle duydum:"Hayır demek isterken kolaya kaçıp evet deme".Bu cümle beni düşündürdü.Koçluk çalışmalarımızda ve ilişkilerimizde  çok rastlarız;" hayır demekte zorlanıyorum" diyen danışanlara. Hepimizin zaman zaman ya da çoğu kere "hayır" demek isterken ' evet" dediği anlar,durumlar olaylar kişiler var.Genelde altında aman kırılmasın ,üzülmesin ,şimdi yanlış anlar ,kızar ,ooooo şimdi ona laf anlayana kadar ,kendimizi bencil hissederiz ,.....gibi gibi.Ben bu cümleyi duyunca bir an düşündüm,evet diyerek kolay olanı seçtiğimiz bakış açısına sahip değildim ,düşününce evet dedim ,gerçekten kolaya kaçıyoruz .Dengelerin altüst olacağı,o kapının hiç açılmamak üzere kapanacağı,ihtiyacınız olduğunda o kapıyı çalamayacağımız ,çaldığında onun bu hayırın intikamını alacağı düşüncesi .....gibi korkumuzdan ,vazgeçememe ,bırakamama ,....pek çok şeyden dolayı .
Hadi düşünün bugün ;
-Hayır demek isterken nelere evet dediğinizi
-Bu evetin arkasında yatan duygularınızı
-Arkasında ki ihtiyacınızı ve bu ihtiyacın hangi değerinizi besllediğini ve beslenmeyen değerinizi
-Hayır demek isterken evet diyerek kolaya kaçıp kaçmadığınızı
-Her "hayır"cevabının arkasında her "evet"cevabının arkasında beslenen  değer ne
- "Evet "derken beslenmeyen değer var mı,"Hayır"derken var mı?