Girişimci Parkı Forum

Yoğunmuyuz , Önemsemiyor muyuz?

aysegulimamoglu

  • Demir Üye
  • *
    • İleti: 9
    • Profili Görüntüle
   Yoğun olduğumuz bir gerçek.Hepimiz çok yoğunuz,çok yoğun olduğumuzu söylüyoruz. Özellikle bu pandemı süre inde herkesin işi çoğaldı.Bir şeyi merak ediyorum ve profesyonel koç olarak bunu sorgulamaya başladım.Gerçekten yoğun muyuz,yoğun olduğumuzu mu sanıyoruz yoksa bu yoğunum söylemleri gerçek anlamda neye değer verdiğiniz,neyi önemsediğimiz,önceliklerimizle ,ihtiyaçlarımızla,isteklerimizle mi ilgili ?

   Gerçekten neye ihtiyaç duyuyor,neyi önemsiyor neyi önceliklerimiz haline getirmişsek yoğunluk ondan.O yüzden birbirimize sürekli yoğunum diyoruz.O kadar çok şey istiyoruz i o nedenle o kadar şeye yetişmeye çalışıyoruz ve yoğunluk oluşuyor .Sonu ne oluyor ?Çoğumuz mutsuz,hoşnutsuz,huzursuz,tatminsiz ,Elinize geçeni az buluyor ya da "istediğim kadar değil ya da istediğim bu değil di "diyoruz.O nedenle gerçekten bu yoğunluk söylemleri neyin nesi ,neyle ilgili ?Hepimiz bir inceleyip analiz edelim.

   Değerlerine baktığım zaman neye önem veriyorsa ne değerliyse neye gerçekten ihtiyacım varsa onları önceliklendiriyorum  o arada gelen ,o araya giren diğer şeylere de yer veriyorum.Evet bir yoğunluk oluyor ancak bu yoğunluk kimseyi,bir şeyleri,başkalarını elememe,ihmal etmeme yol açmıyor.O nedenle yoğunum söyle lerini ciddi düşünüyorum.Sanki günümüzün moda kelimesi ve sanki insanlar bunu bahane olarak yansıtıyor.

  Yoğunum söylemini kullanana artık yoğunmusun yoksa bu senin için önemli değil mi, önemsemiyormusun soruyorum?Senin için şu an en önemli,değerli olan,önceliğin olan şey ne diye soruyorum..Bunlar içinde bu şeye yer veremiyormusun ?"Hayır ,vaktim kalmıyor "diyor.Vaktin mi kalmıyor sen vakit mi ayırmak istemiyorsun  sorusunu sorunca cevap gelmiyor,düşünüyor,düşünüyor, kem küm ediyor ?......

   Soruyorum , gerçekten yoğunmuyuz yoksa önceliklerimiz,önemsediklerimiz, ihtiyaçlarımız ,beklentilerimiz,nemalandığımız,beslendiğimiz,duygusal bağ beslediğimiz durumlardan mı yoğun olduğumuzu söyleyip duruyoruz ?

   Yoğunum söyleminin atladında yatan önceliğiniz,istekleriniz,ihtiyaçlarınız,değer verdiklerinin ne,neler ? Bu analiz hepinizin bir şeylerle yüzleşmesini,karşılaşmasını,keşfetmesini ve farketmesini sağlayacak.